سنندج - شهرک صنعتی شماره یک خیابان تعاون انتهای فرعی سمت چپ

واقعیت مجازی چیست ؟ + معرفی 4 تجهیرات VR

1 ژانویه 2024 629 بازدید بدون دیدگاه
واقعیت مجازی چیست

واقعیت مجازی چیست ؟ آیا تا به حال این فکر به ذهن شما خطور کرده که منظور از vr چیست؟  واقعیت مجازی یا Virtual Reality از فناوری های پیشرفته بوده که این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که با تجهیزات واقعیت مجازی وارد یک محیط سه بعدی و تعاملی شوند و احساس کنند که واقعا می توانند در این فضای سه بعدی با اشخاص یا اجسام سه بعدی ارتباط و تعامل داشته باشند. برای دید تجهیزت واقعیت مجازی روی این لینک کلیک کنید.

بازی های واقعیت مجازی

واقعیت مجازی چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

در ادامه به این سوال که واقعیت مجازی چیست و چگونه باید از آن استفاده کنیم پاسخ می دهیم. VR می تواند تجربه واقعی و حس حضور در یک محیط سه بعدی را با تکنولوژی صدا، حرکت و تصویر برای کاربران فراهم کند. در حال حاضر این فناوری رو به رشد در بسیاری صنایع مانند صنعت پزشکی، تجارت الکترونیک، بازی رایانه ای و طراحی معماری و… استفاده می شود. کاربران می توانند از طریق دستگاه های واقعیت مجازی مانند عینک ها و هدست های مخصوص VR تجربه ای فوق العاده و منحصر به فردی از دنیای مجازی داشته باشند. کاربران می توانند با VR به راحتی با اشخاص ارتباط و تعامل برقرار کنند. در واقع منظور از تعاملات مشاهده کنسرت یا رویداد های ورزشی، تجربه سفر به مناطق دور یا بازی های تعاملی است. جالب است بدانید این محیط کاملا کنترل شده و ایمن است. در پاسخ به این سوال که واقعیت مجازی چیست می گوییم یک فناوری شبیه ساز رایانه است که این امکان جالب را در اختیار کاربران قرار داده که با عینک های مجهز تجربه ای بی نظیر از فضای غیر واقعی داشته باشند و به گونه ای که احساس کنند واقعا در آن مکان حضور فیزیکی دارند. عینک های مجهز فضا را به گونه ای واقعی نشان می دهند که کاربر احساس می کند واقعا این مکان وجود دارد. این فناوری با شبیه سازی محیط های مختلف توانسته تجربه تعامل با اشیا و افراد مجازی را برای کاربران ایجاد کند. در ادامه مقاله بیشتر راجع به VR توضیح می دهیم.

منظور از واقعیت مجازی

دنیای تخیلی و تجربه های جدید در وی آر چگونه است ؟

در ادامه که پاسخ سوال واقعیت مجازی چیست را دریافت کردید بهتر است در مورد تجربه های جذاب وی آر هم صحبت کنیم. شما به عنوان کاربر که از این تکنولوژی استفاده می کنید می توانید تجربه ‌های هیجان انگیز و جدیدی از دنیای تخیلی و خیالی را تجربه ‌کنید و به ماجراجویی در این دنیای تخیلی بپردازید.کاربران زمانی که وارد VR که شبیه ساز‌ یک دنیای غیر واقعی و جدا از واقعیت است می شوند حس های مختلفی را تجربه می کنند.

همچنین تجربه ای از این دنیای غیر واقعی به دست می آورند که در عین سرگرم کننده و مفرح بودن آموزشی و علمی هم است. در ادامه مقاله VR چیست می خواهیم سری به تاریخچه جالب آن بزنیم تا درک بهتری از این موضع داشته باشید. جالب است بدانید در این فضای مجازی غیر واقعی محدودیت جغرافیایی هیچ معنایی برای کاربران ندارد. عملکرد فناوری وی آر یا واقعیت مجازی این گونه است که باید از ابزارهای نرم ‌افزاری و سخت ‌افزاری استفاده شود تا کاربران بتوانند با تجهیزات مخصوص وارد دنیای مجازی شوند. در بعضی مواقع دنیای مجازی غیر واقعی یا VR به قدری واقعی می ‌شود که کاربر نمی ‌تواند واقعی یا مجازی بودن فضا را تشخیص دهد.

انواع واقعیت مجازی چیست ؟

 • Fully Immersive Simulation یا واقعیت کاملا شناور

درست است که این فضایی که کاربران در آن قرار می گیرند کاملا غیر واقعی است؛ اما کاربران با ورود به فضای غیر واقعی این فناوری این احساس را تجربه نمی کنند. این واقعیت مجازی بیشتر برای بازی ها و سرگرمی ها استفاده می شود. Half Lafie Alyx یکی از بازی های معروف VR است که از بهترین و سرگرم کننده ترین بازی ها به شمار می رود.

 • Semi Immersive Simulation یا واقعیت نیمه شناور

این نوع VR بیشتر در حوزه آموزش کاربرد دارد. برای مثال برای آموزش مقدماتی خلبان ها از واقعیت نیمه شناور برای شبیه سازی پرواز استفاده می‌ شود. واقعیت نیمه شناور نیاز به لوازم جانبی مختلف مانند جوی استیک، هدفون و… دارد.

درست است که VR نیمه شناور برای شبیه ساز آموزش استفاده می‌ شود و با دنیای واقعی شبیه سازی شده است؛ اما در این نوع فناوری انسان از تفاوت بین واقعیت مجازی با دنیای واقعی کاملا آگاهی دارد‌.

 • Non Immersive Simulation یا واقعیت غیر شناور

این نوع واقعیت مجازی در زندگی روزانه انسان‌ ها رایج است. در واقع در این VR کاربران با یک بازی ویدیویی تعامل برقرار می ‌کنند و در یک محیط فیزیکی حضور دارند. کاربران در این نوع VR می‌ توانند همزمان در یک محیط فیزیکی حضور داشته باشند و بتوانند در یک محیط مجازی تعامل برقرار کنند.

ابزار های سخت افزاری واقعیت مجازی

ابزارهای سخت افزاری واقعیت مجازی چیست؟

برای استفاده از قابلیت این تکنولوژی که بر وی آر مبتنی است باید از ابزارهای خاصی مانند ابزارهای سخت‌ افزاری زیر استفاده کنید تا بتوانید یک تجربه جذابی از VR داشته باشید. این دستگاه ها همواره در حال توسعه هستند تا بتوانند تجربه استفاده از وی آر را برای کاربران جالب تر کنند.

 1. کنترلر های دستی
 2. عینک VR
 3. دستکش VR
 4. سایر لوازم جانبی وی آر
  • ردیاب ‌های نوری
  • تردمیل‌ ها
  • دستکش ‌های سیمی
  • موس سه بعدی
  • دستگاه های بویایی
  • لباس‌

ابزارهای نرم‌افزاری واقعیت مجازی چیست؟

از نرم ‌افزارهای مختلفی در VR استفاده می ‌شود که می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت محتوا VR:
  این ابزار برای تجزیه و تحلیل محتوای وی آر و جمع آوری آن در یک مکان استفاده می‌ شود.
 • شبیه ساز های وی آر:
  این نرم ‌افزار بیشتر در صنایعی که قبل از ورود کارکنان به بازار کار به آن ها آموزش می ‌دهند استفاده می‌ شود.
 • نرم‌ افزار پلتفرم ‌های اجتماعی:
  افراد می ‌توانند به راحتی با استفاده از این نرم‌ افزار از راه دور با یکدیگر تعامل و ارتباط داشته باشند.
 • موتور بازی VR:
  این ابزار برای یک بازی ویدیویی واقعیت مجازی استفاده می شود.
 • کیت توسعه نرم ‌افزار SDK:
  استیکر برای ساخت و طراحی آزمایش تجربیات VR استفاده می‌ شود.
عینک های واقعیت مجازی
کاربرد های واقعیت مجازی چیست و در صنایع مختلف چگونه از آن استفاده می شود؟

واقعیت مجازی چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟ واقعیت مجازی یا VR صنایع مختلفی استفاده شده است‌. که در زیر نمونه های مختلف آن را مثال می زنیم‌.

 • کاردی در زمینه آموزش کارکنان

از بارزترین کاربرد های این فناوری پیشرفته می‌ توان در آموزش اصولی به کارکنان در صنایع مختلف اشاره کرد. فناوری واقعیت مجازی توانسته موقعیتی برای کارفرمایان ایجاد کند تا بتوانند از این فناوری برای آموزش کارکنان استفاده کنند.

 • کاربرد واقعیت مجازی در گردشگری

کاربران می‌ توانند به جای دیدن ویدیوها و تصاویرهای هتل ‌ها به راحتی از VR برای بررسی امکانات هتل استفاده کنند.

 • کاربردی در زمینه بهداشت

فناوری وی آر یا واقعیت مجازی برای پزشکان و بیماران همچنین محققان کاربردهای بسیار زیادی داشته است. در واقع برای کمک به بیمارانی که به اختلالات بی ‌اشتهایی و استرس دچار هستند از این فناوری استفاده می ‌شود. همچنین برای آموزش مدیریت بحران در مواقع مختلف از این فناوری استفاده می شود.

 • کاربرد در زمینه نظامی

یکی از ابزارهای بسیار ارزشمندی که برای رویارویی و مواجه با رویدادها و جایگزینی برای تمرین‌ ها و مانورها در زمینه نظامی کاربرد بسیار زیادی دارد فناوری واقعیت مجازی است. این فناوری می ‌تواند هزینه‌ های سنگین را کاهش دهد. همچنین اجرای سریع و تغییر سناریو در آن امکان ‌پذیر است.

 • کاربرد در زمینه سرگرمی و بازی

فناوری وی آر توانسته در صنعت سرگرمی را بازی تحول عظیمی ایجاد کند. پای فناوری در سینما و حتی هالیوود هم باز شده است.

معایب استفاده بیش از حد از وی آر

حال که با مفهوم واقعیت مجازی چیست آشنا شدید بهتر است معایب استفاده بیش از حد از این تکنولوژی هم بدانید. VR حواس چندگانه انسان را درگیر خود می‌ کند و انسان را در فضایی قرار می ‌دهد که ممکن است چالش های برای آن در پی داشته باشد. واقعیت مجازی علاوه بر داشتن مزایای زیادی برای صنایع مختلف و افراد همچنین سرگرم کردن آن ها در برهه ‌ای از زمان می ‌تواند معایب زیادی هم در پی داشته باشد. که می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عدم برقراری به ارتباط اجتماعی و انسانی
  ممکن است کاربرانی که به وی آر معتاد شده اند نتوانند تعامل اجتماعی واقعی با افراد برقرار کنند . با از دست دادن ارتباط اجتماعی و انسانی احساس جدایی و دوری از جامعه و افسردگی در این افراد به شدت زیاد می شود.
 • مشکلات سلامتی که واقعیت مجازی در پی دارد
  اگر به صورت گسترده و بی‌ وقفه از VR استفاده کنید دچار سرگیجه تهوع و استرس می‌ شوید.
 • بالا رفتن هزینه ‌ها
  ابزارهای وی آر ممکن است برای جمعی از افراد قیمت زیادی نداشته باشد؛ اما به این معنا نیست که تمام افراد بودجه لازم را برای خرید این ابزار دارند؛ بلکه خرید این ابزار با توجه به بودجه اندک آن ها بسیار سخت است.
 • ایجاد اعتیاد و مسائل روانی
  ممکن است بسیاری از کاربران با استفاده از وی آر در پلتفرم ‌های سوشال مدیا یا بازی‌ ها دچار اعتیاد شوند. این افراد ممکن است اقدام به انتخاب هویت ‌های مختلف برای خود کنند که این موضوع می ‌تواند باعث ایجاد مسائل روانی، بیولوژیکی و اجتماعی شود.
وی آر یا VR
استفاده از فناوری وی آر در کسب و کار ها

کسب و کارها می‌ توانند با استفاده از فناوری پیشرفته VR خدمات خود را به شکل متمایز و متفاوت ‌تر ارائه دهند، چرا که بسیاری از مشتریان علاقمند به استفاده از نوآوری هستند. می توان از واقعیت مجازی در صنعت خرده فروشی برای افزایش فروش و جذب مشتریان استفاده کرد. در واقع صاحبان کسب و کار خرده فروشی یا تجارت با برنامه ریزی مناسب می توانند از این فناوری برای پیشرفت در تجارت خود استفاده کنند.

ادامه مقاله واقعیت مجازی چیست می خواهیم‌ راجع به تاثیر آن ها در موفقیت کسب و کار صحبت کنیم. این فناوری پیشرفته و نوآورانه نقش بسیار مهمی را در کسب و کارهای ایفا می ‌کند و می‌ تواند فرصت جدیدی برای صاحبان کسب و کار فراهم کند تا بتواند گستره فعالیت خود را از طریق این تکنولوژی گسترش دهند.

 • تجربه خرید
  مشتریان می ‌توانند با استفاده از وی آر حضور پویایی در محل فروش داشته باشند و محصولات را با چشم خود مشاهده کنند. مشتریان می ‌توانند با استفاده از امکاناتی که واقعیت مجازی در اختیار آن ها قرار داده قبل از خرید محصولات را بشناسند و تصمیم درستی برای خرید بگیرند. شرکت ها و برند ها می توانند با استفاده از وی آر تجربه خرید را برای مشتریان جذاب تر از خرید حضوری کنند تا به سمت افزایش فروش گام بردارند.
 • توسعه و طراحی محصول
  صاحبان کسب و کار می‌ توانند در محیط کاملا مجازی محصولات خود را به صورت واقعی توسعه دهند و طراحی کنند. در واقع این فناوری پیشرفته به مهندسان و طراحان محصولات کمک می‌ کند تا قبل از اینکه محصول را به صورت فیزیکی بسازند بتوانند به طور دقیق محصول را به صورت مجازی طراحی کرده و قبل از تولید مشکلات و اشکالات آن را رفع نمایند.
 • جذب مشتریان و نگهداری آن ها
  شرکت ‌ها می ‌توانند تجربه جذاب و جدیدی را به مشتریان ارائه دهند تا با خدمات و محصولات شرکت آشنا شده و به آن ها علاقمند شوند.
 • همکاری و ارتباطات کارمندان شرکت
  گروه ها و تیم های مختلف می توانند به صورت مجازی با همدیگر در فضای مجازی ارتباط برقرار کنند و همکاری و تعاملات بین آن ها بیشتر شود.
واقعیت مجازی یا وی آر

جمع بندی

در این مقاله پاسخی جامع به سوال واقعیت مجازی چیست یا وی آر چیست دادیم همچنین نمونه های مختلف کاربرد واقعیت مجازی را مثال زدیم. با توجه به این که VR در حال حاضر رشد و تکامل خود را می پیماید شرکت های مختلفی در ایران و سایر کشور های دیگر در زمینه تولید و فروش محصولات VR فعالیت می کنند. شرکت سیموتو یکی از شرکت های با سابقه و پیشرو در صنعت VR است. با توجه به کاربرد های زیاد VR و اهمیت استفاده از آن انتظار می رود این فناوری در آینده نزدیک پیشرفت چندان زیادی را تجربه کند. اگر شما علاقه مند هستید یک جهان مجازی را به طرز خارق العاده ای تجربه کنید می توانید از طریق سایت سیموتو تجهیزات و محصولات واقعیت مجازی را خریداری کنید. برای خرید تجهیزات واقعیت مجازی با کارشناسان ما در سیموتو تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موجود است، هم‌اکنون میتوانید سفارش دهید!
ناموجود!