سنندج - شهرک صنعتی شماره یک خیابان تعاون انتهای فرعی سمت چپ

واقعیت مجازی؛ فرصت های جدید برای آموزش

7 مارس 2024 207 بازدید بدون دیدگاه
واقعیت مجازی

واقعیت مجازی از تکنولوژی‌ های پیشرفته بوده که این امکانات در اختیار ما می‌ گذارد با وارد شدن به دنیای مجازی بتوانیم تجربه‌ های بی‌ نظیری از محیط تعاملی و واقعی به دست آوریم. در آینده ما شاهد استفاده بسیار زیاد از تکنولوژی وی آر در حوزه‌ های متفاوت از جمله سرگرمی، آموزش، پزشکی و غیره خواهیم بود. در ادامه مقاله می‌ خوایم در مورد واقعیت مجازی و پیشرفت آن در آینده صحبت کنیم. اگر به این موضوع علاقه دارید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

واقعیت مجازی در پزشکی

تاثیر واقعیت مجازی در عرصه پزشکی

در آینده تکنولوژی وی آر وارد عرصه پزشکی خواهد شد و در زمینه آموزش و تمرین کمک زیادی به این علم می کند. آموزش و تمرین پزشکان می تواند آن ها را حرفه ای تر کند، به همین ترتیب بیماران زیادی نجات خواهند یافت.

در آینده تکنولوژی VR اینقدر پیشرفت می‌ کند که همه ما از این پیشرفت شگفت زده خواهیم شد‌ این تکنولوژی باعث بهبود در کیفیت زندگی خواهد شد، چرا که ابزار هایی در اختیار ما قرار می دهد که می تواند باعث ارتقا کیفیت آموزش و زندگی شود.

مزایای واقعیت مجازی

در سال های اخیر صنعت آموزشی تغییرات و تحولات زیادی را پیش رو گذاشته است. در گذشته اکثر افراد از سی دی های آموزشی استفاده می کردند اما در حال حاضر سی دی های آموزشی دیگر کاربرد قبل را ندارد، چرا که بحث واقعیت مجازی سر کار آمده است. تکنولوژی vr مزایای زیادی در زمینه آموزشی به همراه دارد که زیر به برخی از مزایای آن اشاره می‌ کنیم.

  1. کاهش هزینه‌های مالی
  2. صرفه‌جویی در زمان
  3. از بین رفتن محدودیت‌ های مکانی
  4. سهولت در ارتباطات
  5. آموزش ایمن و علمی
  6. از بین رفتن محدودیت‌ های حرکتی
  7. افزایش مشارکت دانش آموزان

از جذابیت پلتفرم‌های آموزشی واقعیت مجازی امکان حضور افراد کم توان جسمی نیز هست. این افراد با توجه به محدودیتی که دارند می‌ توانند برای آموزش راحت‌ تر از پلتفرم‌ های آموزشی وی آر استفاده کنند. از چالش‌ هایی که مدرسان در آموزش حضوری با آن مواجه هستند فعال نبودن تمام دانش آموزان است. بسیاری از دانش آموزان ارتباطات حسی و اعتماد به نفس پایینی دارند. به همین دلیل نمی‌ تواند در کلاس‌ های حضوری و حتی آنلاین حضور فعال داشته باشند. پلتفرم‌ های واقعیت مجازی توانسته اند این مشکل را برای فراگیران حل کنند، چرا که این پلتفرم‌ ها محیط هیجان انگیز و جذابی برای دانش آموزان هستند. علاوه بر آن فقط محیط یک محیط آموزشی نیست؛ بلکه دانش آموزان می‌ توانند به صورت روزمره در این محیط تفریح کنند یا خرید و فروش انجام دهند.

واقعیت مجازی در زمینه اموزش

کاربرد VR

تکنولوژی وی آر علاوه بر اینکه مزایای زیادی دارد، دارای یک چالش اساسی نیز است که می‌ توان به کاهش ارتباطات فیزیکی و حسی اشاره کرد. واقعیت مجازی تکنولوژیی همراه با ارزش افزوده است که در زیر اشکال مختلف یک پلتفرم VR را بررسی می کنیم.

شبیه ساز محیط مدارس

دانش آموزان با پلتفرم VR می توانند در محیط شبیه سازی شده مدرسه قرار بگیرند و حس واقعی قرار داشتن در مدرسه به آن ها دست دهد. تدریس، حضور و غیاب، پرسش و پاسخ و ارزیابی دانش آموزان در این پلتفرم مانند کلاس‌ های واقعی انجام خواهد شد.

سفرهای آموزشی و علمی

از گذشته تا به الان یکی از فعالیت های بسیار جذاب و سرگرم کننده برای دانش آموزان این بود که از طرف مدرسه به اردو یا سفر بروند. اگر معلمان بتوانند دانش آموزان را برای تدریس به مکان محتلف ببرند احتمال یادگیری دانش آموزان افزایش می یابد. در گذشته این امکان وجود نداشت تا معلمان و مدیران بتوانند برای بازدید از یک مکان تاریخی یا طبیعی دانش آموزان را به خارج از مدرسه ببرند. امروز تکنولوژی جذاب واقعیت مجازی توانسته این مشکل را به طرز خارق العاده ای حل کند. معلمان جغرافیا یا تاریخ می‌ توانند دانش آموزان را به هر نقطه از جهان با تکنولوژی VR ببرند و مکان‌ های مختلف از جمله موزه‌ ها یا مکان های تاریخی و طبیعی را به دانش آموزان نشان دهند.

مزایای واقعیت مجازی در مدارس

جستجو در موضوعات مفهومی

فهمیدن مفاهیم مفهومی و انتزاعی برای بسیاری از دانش آموزان چالش بزرگ محسوب می‌ شود. دانش آموزان باید بتوانند توانایی تصور کردن مفاهیم مفهومی را داشته باشند تا بتوانند به خوبی مفاهیم را درک و ادراک کنند. تدریس دقیق دروس مفهومی برای تعدادی از معلمان چالش بزرگ محسوب می‌. شود. تکنولوژی جذاب واقعیت مجازی هم توانسته در این زمینه دخالت کند و بتواند این چالش‌ ها را به شکل فوق العاده ای حل کند. برای درک بهتر معلمان علوم تجربی را مثال می‌ زنیم. معلمان اگر بخواهند توصیفی از بدن انسان و ساختار سلول‌ ها داشته باشند نمی‌ توانند به صورت عملی به دانش‌آموزان این مباحث را آموزش دهند. تکنولوژی واقعیت مجازی توانسته این مشکل را حل کند.

 

کاربرد مهم واقعیت مجازی آموزش

آموزش گروهی با واقعیت مجازی

در بسیاری از موسسات آموزشی مجازی امکان آموزش گروهی برای دانش آموزان وجود ندارد. پلتفرم‌ های مختلف واقعیت مجازی این مشکل را رفع کرده اند. فراگیران می‌ توانند در پلتفرم هایی که شبیه‌سازی شده به یک محیط کلاس هستند حاضر شوند و به صورت گروهی با استفاده از ابزار مختلف آموزش ببینند. از ویژگی‌ های این پلتفرم‌ ها می‌ توان به امکان ضبط صفحه نمایش و ضبط کلاس برای بازدید مجدد اشاره کرد.

آموزش عملی و ایمن

یکی از چالش‌های آموزش‌های عملی در مدارس و موسسات فنی، خطراتی است که در کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها در کمین فراگیران آماتور و ناآگاه است. در آموزش آنلاین نیز اساسا امکان آموزش چنین مهارت‌ها و مطالبی وجود نداشته یا بازدهی آن پایین می‌آید. با استفاده از واقعیت مجازی در آموزش می‌توان به‌خوبی چنین چالشی را رفع کرد. فراگیران در چنین پلتفرم‌هایی می‌توانند محیط‌های واقعی و تجهیزات آن‌ها را شبیه‌سازی کرده و در کمال امنیت کار یا آزمایش کنند. مسلما این تجربه، همچنان با تجربه‌ی واقعی فاصله دارد؛ اما می‌تواند پیش از مواجهه‌ی واقعی با محیط‌های پرخطر، فراگیر را آماده کند.

(VR) در پزشکی

 

جمع‌بندی

واقعیت مجازی خیلی وقت است که در زندگی انسان‌ ها رسوخ کرده است. افراد می‌ توانند در این پلتفرم‌ ها با استفاده از پدیده‌ های مختلف مانند خرید و فروش، متاورس ‌و بلاک چین و غیره مانند دنیای واقعی فعالیت کنند. روش آموزش با استفاده از وی آر توانسته چالش‌ ها و محدودیت‌ های مکانی و زمانی و خطرات آموزش عملی و…را تا حد امکان از بین ببرد و به یک محیط امن تبدیل شود. گروه صنعتی شبیه ساز سیموتو تولید کننده و عرضه کننده انواع شبیه ساز واقعیت مجازی مانند شبیه ساز رانندگی، شبیه ساز پرواز، شبیه ساز موتورسواری، سورتمه و سرسره و تجهیزات شهربازی است. برای مشاهده تجهیزات VR و شهربازی به سایت سیموتو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موجود است، هم‌اکنون میتوانید سفارش دهید!
ناموجود!